free poker

[sigplus] Critical error: mod_sigplus (sigplus module) requires a matching version of plg_sigplus (sigplus plug-in) to be installed. Currently you have mod_sigplus version 1.3.4 but your version of plg_sigplus is 1.3.1. The latest version of plg_sigplus and mod_sigplus is available from JoomlaCode.

Dzisiaj jest: 20 Październik 2020    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Nasze miasto

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

CZARNA BIAŁOSTOCKA - historia miasta

Puszcza Knyszyńska i znany od dawna trakt (drogowy i kolejowy) z Warszawy przez Białystok do Sankt Petersburga odegrały najważniejszą rolę w historii obecnej Czarnej Białostockiej.

Nasze miasto powstało w wyniku połączenia w jedną całość odrębnych miejscowości: Buksztela, Zapieczek, Wodokaczki i kolonii Perekał-Zawały.

Do czasu nadania praw miejskich i nazwy „Czarna Białostocka” nosiło różne nazwy: Czarna Wieś - Stacja, Czarna Wieś Kolejowa, Czarna Wieś Osada.

Najstarszą dzielnicą  jest Buksztel, założony jako stacja pocztowa w 1782 r. na Trakcie Pocztowo-Grodzieńskim (z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka źródłowa). 25 kwietnia 1793 r.  jadąc na sejm grodzieński, zatrzymał się w osadzie ostatni król Polski-Stanisław August Poniatowski.

W 1862 r. oddano do użytku linię kolejową Warszawa-Petersburg. Datę jej uruchomienia umownie przyjmuje się za datę powstania obecnej Czarnej Białostockiej. W początkach istnienia miejscowość była osadą kolejarzy obsługujących stację.

Położenie wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej miało decydujący wpływ na powstanie i rozwój przemysłu drzewnego. W nim podczas I wojny światowej okupant niemiecki dostrzegł "żyłę złota" i od października 1915 roku rozpoczął rabunkową eksploatację drewna. W latach 1916-1917 Niemcy pokryli puszczę gęstą siecią kolejek wąskotorowych, wybudowali w Czarnej Wsi kilka tartaków, wytwórnię wiórów, zakłady mechaniczne, elektrownię, most nad torami (wiadukt stoi do dziś). Miejscowa ludność cywilna ciężko pracowała w tartakach, na kolejkach i przy wyrębie lasu.

W IV 1919 r. administracja niemiecka opuściła Czarną Wieś. Rozbudowany podczas I wojny światowej przemysł drzewny nie został zniszczony, dzięki czemu miejscowość miała możliwość dalszego, szybkiego rozwoju.

W czasie wojny bolszewicko-polskiej Czarna Wieś Stacja początkowo znajdowała się na zapleczu frontu północno-wschodniego. 4. 07.1920 r. rozpoczęła się właściwa ofensywa bolszewicka. Około 27 sierpnia  Czarną Wieś i okolicę wyzwoliły siły I Dywizji Legionów w czasie koncentracji pod Białymstokiem.

W okresie międzywojennym Czarna Wieś-Stacja była silnym ośrodkiem przemysłu drzewnego i rozwijała się dzięki eksploatacji i przetwórstwu drewna. Ożywione było życie kulturalne, istniało wiele organizacji. U schyłku lat 30- tych z osad Zapieczki i Wodokaczka wykształcił się ośrodek robotniczy, stanowiący niepodzielną całość, powszechnie nazywany Czarną Wsią.

Wybuch II wojny światowej przerwał dynamiczny rozwój osady. W połowie IX 1939 r. miejscowość zajęli Niemcy, a kilka dni później Rosjanie. Czarna została włączona do Białoruskiej SSR. Skutkiem tego było objęcie przez Białorusinów i Żydów wszystkich ważniejszych stanowisk w Czarnej Wsi. Nowe władze przeprowadziły aresztowania i deportację miejscowych leśników, inteligencji oraz ich rodzin. Rozpadły się wszystkie przedwojenne organizacje, zamarło życie kulturalne.

Przemysł drzewny nie odniósł strat. Tartak, Kolejki Leśne, warsztaty mechaniczne pracowały w trybie dotychczasowym, zarówno w okresie okupacji sowieckiej, jak i niemieckiej. W czerwcu 1941 r. Czarną Wieś ponownie zajęli Niemcy i rozpoczęli trzebienie Puszczy Knyszyńskiej.

W czasie ofensywy Armii Radzieckiej Czarna Wieś-Stacja była ważnym punktem broniącym dostępu do magistrali kolejowej oraz niemieckiego magazynu broni – Lipek. Walki trwały około tygodnia i zakończyły się 29 VII 1944 r. Niemcy wycofując się, spalili prawie wszystkie obiekty przemysłowe, wysadzili dworzec kolejowy i wieżę ciśnień.

 

Archiwum

Dodatki

Przekaż 1% podatku Naszej Szkole

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
Insta.Ling

Szkoła Podstawowa nr 2
| free joomla templates